Get the Flash Player to see this rotator.

Csesztve

Természeti értékek

Csesztvei völgy

A Lipinye és a Kövecses közötti "hágó"-tól meredeken indul le az út a völgyfőben fekvő Csesztvére. Félúton ered a Csesztvei patak, ami a faluban a Tabánból folyó Törökkút vizével egyesülve folydogál a völgyben Bakópuszán keresztül, majd a Bakói réten torkollik a Feketevízbe. A Feketevíz a torkolattól felveszi a völgy irányát és a Nagykő alatti Berekvölgyi víztározóból kifolyva veszi fel ismét az északi irányt az Ipoly felé. A Csesztvei völgy a Lipinyétől a Berekvölgyi víztározóig tart, Ny-K irányú. A Börzsönyön keresztül a Szlovák hegyekből jövő szelek és a Csesztve körüli erdős területek biztosítják a mindig tiszta levegőt.



Madách Imre Emlékpark

A szomszédos Mohorán a "nagy anekdótázó", itt Csesztvén pedig a "szomorú tekintetes" töltötte életének egy jelentős szakaszát. Madách Imre a Fráter Erzsébettel 1845. Július 20-án, Csesztvén megtartott esküvője után a csesztvei kúriába költözött ifjú feleségével. Itt töltöttek el néhány boldog évet, majd itt élték boldogtalan napjaik nagy részét is. Az egykori Madách kúria szépen felújított épülete ma az "Ember tragédiája" zseniális alkotójának emlékmúzeuma. A hozzá tartozó 3,5 hektár park csendes nyugalmat áraszt, fái közt sétálva megidézhetjük Madách emlékét. A kúria bejáratával szemben látható a hatalmas krími hársfa (Tilia euchlora) melyhez az a legenda fűződik, hogy alatta írta volna Madách a "Tragédiát". Irodalomtörténeti adatok ezt kizárják, de nagyon valószínű, hogy a költőóriás már láthatta ezt a fát, melynek kora 200 év körüli. A védett fa egy tőből öt önálló törzset fejlesztő egyed, melyek külön lombozattal rendelkeznek, de szabályos gömbalakot csak együttesen alkotnak. A fa magassága 20 méter, a lombkorona átmérője 30 méter, az egyes törzsek mellmagassági átmérői: 100, 80, 70, 30 és 15 cm. Sajnos a fát veszélyessége miatt ki kellett vágni, ledöntött törzsei ott fekszenek a rozsdás tábla mellett. Az északi kitettségű parkban ezen kívül luc, cser, hárs, gesztenye, feketedió és nyír fafajok találhatók, valamint egy kisebb, erdőszerűen telepített erdeifenyő állomány. Külön említést érdemel a nagyméretű narancseperfa (Maclura pomifera). A park szabadon látogatható, kényelmes pihenőhelyei hosszasabb sétára, ittlétre csábítanak.



Pitnye-forrás (Török kút)

A falu végén a völgyben az úgynevezett Tabánban, van egy belülről faragott kővel körülkerített két ölnyi mélységű, már századok óta létező forrás-kút. E kút még ma is fennáll és az egész faluban ez a legjobb víz. E kútnak faragott oldalkövei alkalmasint a régi templom omladékaiból lehetnek.