Cross border expert committe for strenghten V4 partnership

Határon átnyúló együttműködések az Ipoly partján

21420450-VFUND Standard Grant

 

2016. januárjában sikerrel zárult az Ipoly-Táj Területfejlesztési Társulás 21420450 számú, „Cross border expert committe for strenghten V4 partnership” című projektje, melyet 12.000 Euroval  támogatott a emzetközi Visegrádi Alap Standard Grant kiírása.

 

Szlovákiai partnerünk a nagykürtösi székhelyű, Középső Ipoly-mente regionális Fejlesztési Ügynökség (Regionálna rozvojová agentúra pre rozvoj regiónu Strednéhi Poiplia). Lengyel partnerünk az élethosszig tartó tanulást népszerűsítő, a civil–önkormányzati szféra együttműködését ösztönző, Gdanskban levő Fundacija IRSE. A megvalósult program célja az EU 2014-2020-as tervezési periódusában elérhető fejlesztési források hatékony felhasználásának elősegítése.

 

Bár Magyarország több, mint 10 éve EU tag, sokan nem tudják, milyen támogatási lehetőségekkel élhetnek, sem azt, hogy elképzeléseiket partnerségben hatékonyabban megvalósíthatják. A közös gondolkodást, együttműködést ösztönző pályázatok elérhetőek számunkra is. A Visegrad Fund (www.visegradfund.org), az Európai Bizottság, vagy a Szlovák-Magyar Határon átnyúló Együttműködési Program támogatásainak elnyerésére azonban alaposan fel kell készülnünk. Legnehezebb talán az együttműködésre kész partnerek megtalálása, ezért projektünk során több helyi, szlovákiai és lengyelországi szervezet kapcsolatfelvételét segítettük elő.

 

A fenti források népszerűsítésére 2015. április 17-én konferenciát szerveztünk Balassagyarmaton. Az elérhető SK-HU forrásokról Sándor Ildikó, az NMTKHT ügyvezetője, a civil támogatásokról Vadasi Zsuzsa a Nógrád Megyei CIC vezetője, a Visegrádi Alap támogatásairól Varga György a VFUND igazgatóhelyettese tájékoztatta a megjelenteket.

 

Az egy éves projekt során lengyel, magyar és szlovákiai szakértőkből álló, 15 fős nemzetközi team közös, határon átnyúló együttműködéssel megoldható problémákat tárt fel a balassagyarmati kistérségben (HU), a nagykürtösi járásban (SK), valamint Spytkowice és Gdansk(PL) térségében. Turizmus, gazdaság, oktatás, szabadidős tevékenység témákban 30db, határon átnyúló együttműködéssel megvalósítható projekt ötletet dolgoztunk ki.

 

A szakértői munka mellett a program fontos része a megvalósításban részt vevő szervezetek hosszú távú kapcsolatának fenntartása, a Visegrádi Négyek együttműködésének további erősítése. Jövőnk a fiatalok kezében van, de rajtunk múlik, hogy értékeinket át tudjuk-e adni, érdekeltté tudjuk-e tenni őket az együttműködés további fenntartásában. Hogy „bebiztosítsuk” magunkat, lengyel, magyar és felvidéki fiatalok számára 45 fős „Visegrad Future Art and Folklore Camp” nyári tábort szerveztünk. A 2015.07.22-27 között megtartott, 6 napos szügyi táborban Magyarországról Ipolyvece, Szügy, Balassagyarmat-, Szlovákiából Ipolykér, Ipolyvarbó, Ipolynyék, Nagycsalomja-, Lengyelországból Spytkowice és Gdansk hagyományőrző fiataljai vettek részt.

A jó hangulatról, szórakoztató programokról a balassagyarmati térség legnevesebb művészei,  kézművesei és művelődésszervezői gondoskodtak. A fiatalok Szügytől Drégelypalánkig, Balassagyarmaton át Hollókőig „fürödtek” a magyar vendégszeretetben. Július 26-án, vasárnap részt vettek a csodálatos balassagyarmati Szent Anna Napi Palóc Búcsún, ahol a Siekiernica lengyel tánccsoport énekével, zenéjével és táncával varázsolta el a hazai palóc közönséget.

 

 

Bízunk benne, hogy a kidolgozott projekt ötletek hamarosan támogatást nyernek, a táborban  szövődött barátságok tovább élnek, és a Visegrad Future Camp-et minden évben megrendezhetjük valamelyik partner-országban.